Andrzejki 2017

img 3962

Nie samą pracą żyje człowiek, choćby i nawet była pasją.

Uważni czytelnicy naszej strony internetowej  potwierdzą, że pomimo pasji jaka nas łączy jednak potrafimy oderwać się od rzeczywistości i  oddajemy się przyjemnościom. I tak rok zaczynamy tradycyjnym BALEM Grupy ARCHEO, wiosną grupowo myjemy samoloty by przygotować je do sezonu „wycieczkowego”, latem rodzinnie płyniemy z nurtem Wisły natomiast późną jesienią świętujemy imieniny Andrzeja.

Tak właśnie kończymy ten rok 2017. W sobotę 25.11. w przededniu  Andrzejek  spotkaliśmy się by zapomnieć o codziennych problemach i oddać się zabawie. I tu nieskromnie przyznamy, że nam się to skutecznie udało. img 3965  img 4021

 
"Mimozami jesień się zaczyna ..."

     Na pierwszy dzień jesieni 2017 roku Grupa ARCHEO Łask miała zaplanowany REJS PO WIŚLE. Jak co roku na pokładzie statku wycieczkowego  gościli nas Państwo Pielasińscy. W bieżącym roku rejs był realizowany największym statkiem Żeglugi Wyszogrodzkiej – Marianną.

img 3582

     Gdyby to miała być relacja z wyjazdu do Płocka to powinno to wyglądać tak:

06:41 – odjazd autokaru spod Klubu w Łasku

07:04 – pierwszy toast

07:11 – pierwszy „kawał” opowiedziany przez Jana

img 3816

     Ale kończymy z tą wyliczanką. W deszczowu , z prognozą poprawy pogody, w rodzinnej atmosferze szybko nam minęła podróż do Płocka. Szybkie zamustrowanie się na statku, poznanie co nam wolno a co nie i ruszamy. Poziom wody wysoki a jeszcze deszcz, wody coraz więcej i w oknach kabiny pasażerskiej z każdą chwilą jakby wody przybywało. Nie ma strachu, jesteśmy w rękach FACHOWCÓW. A potem tylko zabawa, zabawa i zabawa. I w takiej atmosferze dotrwaliśmy do krótkiego recitalu Andrzeja Dąbrowskiego grupy ARCHEO. Gdy z głośników rozbrzmiewały Do zakochania jeden krok, Zielono mi i kolejne bisy nie wiadomo kiedy dobiliśmy do nabrzeża w Płocku.

     W takim nastroju niestety przesiedliśmy się do autobusu i została już tylko podróż powrotna.

     W Łasku wszyscy zgodnie oceniliśmy, że takie wspólne wypady są ważne. Każdemu potrzebne są chwile oderwania się od codzienności a jeśli te momenty spędzamy w gronie przyjaciół to cóż więcej potrzeba. Jeśli nic nie wydarzy się w ciągu najbliższego roku to pozostaje mieć nadzieję, że za rok znów zawitamy na pokładzie jednego ze statków Żeglugi Wyszogrodzkiej.

     A wracając do mimozy - proszę wysłuchać tej pięknej piosenki Czesława Niemena ( TU ) oglądając fotorelację z wypadu do Płocka.

 

 
Oblot MF-a i Iskry

img 3459

   Jakkolwiek w czasie Święta 32. BLT nastąpił pierwszy publiczny pokaz odrestaurowanych  MiG-a 21 MF i Iskry to zwyczajem lat poprzednich w dniu 15.09.2017. na lotnisku dokonano ich „oblotu”. Tego dnia członkowie Grupy ARCHEO Łask wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie podziwiali pracę wszystkich którzy przyczynili się do odnowienia „6715” i „1229”. Jak zwykle znaczącą większość pracy włożyli Piotrek i Mirek niemniej jednak słowa uznania należały się wszystkim biorącym w tym udział. „Oblot” to również okazja do rewanżu ze strony Grupy ARCHEO Łask tym, dzięki których działaniom i zaangażowaniu „łatwiej nam” przy pracy nad kolejnymi samolotami i działaniami statutowymi. Jest to również moment, w którym możemy odwdzięczyć się wręczając okolicznościowe tablo z sylwetką samolotów. W tym roku o grafiki zadbał nasz kolega Andrzej Olejniczak – Andrzeju dziękujemy.

img 3462

   Tablo z sylwetką MiG-a 21 MF otrzymali gen. dywizji pilot Jan Śliwka (w odpowiedzi wspominał godziny lotu jakie spędził na pokładzie „ołówków”), Marek CIAPAŁA – Dyrektor Oddziału PGE GiEK SA Oddział Elektrownia Bełchatów, Marian RAINCZUK – Dyrektor Oddziału PGE GiEK SA Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Włodzimierz SARNECKI – Zastępca Dyrektora Oddziału KWB Bełchatów, Dyrektor Techniczny. Loty na TS-11 Iskra wspominali piloci tego samolotu – Panowie gen. dywizji pilot Zbigniew BIELEWICZ i mjr pilot Paweł WÓJCIK razem z przedstawicielami ITWL – Panami profesorem dr hab. inż. Mirosławem NOWAKOWSKIM i ppłk rez. Krzysztofem GOLUSEM.

img 3469  img 3472

img 3479  img 3484

img 3527

Każdy „oblot” to czas wspomnień i wymiany poglądów zebranych gości i członków grupy ARCHEO. Tak też było w piątek. W ciepłych słowach oceniono pracę Stowarzyszenia ze szczególnym naciskiem na pracę Grupy dla społeczeństwa Łasku. Wszak dzięki naszej pracy zachowano tak ważne konstrukcje dla historii polskiego lotnictwa jak TS-8 Bies czy I-22 Iryda. Spotkanie przy samolotach to również możliwość wspólnych zdjęć przy wystawionych samolotach. Spotkanie na lotnisku zakończyło się wpisem do Kroniki Stowarzyszenia i wspólnym grupowym zdjęciem. Dalsza część spotkania odbyła się w zajeździe Jamboł. Tam do grona wyróżnionych dołączyli reprezentujący Stowarzyszenie „KABAR” z Łodzi Panowie Zdzisław JACEK – Prezes Stowarzyszenia i Zbigniew WANDZEL – Członek Zarządu. 

img 3537

 

 
Patriotyzm w Dłutowie

Od trzydziestu ośmiu lat w każdą pierwszą niedzielę września spotykają się
w Dłutowie rodziny spoczywającej na cmentarzu załogi samolotu bombowego PZL - P 37 B „Łoś” numer boczny 72.43 z 212. Eskadry Bombowej, zestrzelonego nad Ślądkowicami 4 września 1939 r. oraz osoby, którym pamięć o tych bohaterach jest bliska. W tym dniu odprawiana jest Msza Św. w intencji obrońców Ojczyzny i składane są kwiaty na żołnierskich grobach.

 

Wrześniowe spotkania w Dłutowie są już tradycją, chociaż z biegiem lat liczba uczestników maleje. Wielu osób z pierwszego spotkania nie ma już wśród żywych. Nad grobem lotników stają coraz młodsi Polacy. Od 2002 r., kiedy Szkoła Podstawowa w Dłutowie nadane miała imię Lotników Września 1939 roku i w uroczystościach biorą udział władze samorządowe gminy Dłutów wrześniowe spotkania przekształciły się w gminne obchody kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej.

 

W 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej i zestrzelenia „Łosia” o 11.30
w kościele parafialnym w Dłutowie została odprawiona przez ks. proboszcza Zbigniewa Dyks Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz lotników i żołnierzy.
Po mszy zebrani udali się na cmentarz. Tam przy grobie lotników odczytany został Apel Pamięci, a żołnierze z Kompanii Honorowej z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku oddali salwę honorową. Następnie na grobach lotników
i żołnierzy złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

W uroczystości wzięli udział: Dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego
w Łasku ppłk Robert Gurzęda wraz z delegacją, władze samorządowe gminy Dłutów na czele z p. Wójt Grażyną Maślanką-Olczyk i Przewodniczącym Rady Gminy Dłutów p. Krzysztofem Janasem, rodziny poległych lotników, seniorzy lotnictwa wojskowego i cywilnego, delegacja Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Aeroklubu Łódzkiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi oraz Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask”, Chór Incanto z Pabianic, Ochotnicze Straże Pożarne
z terenu gminy Dłutów, dyrektorzy, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie, poczty sztandarowe oraz społeczność lokalna.

 

Andrzej Oset

 
Święto 32. BLT i VII Festiwal Modelarski w Łasku

Od kilku tygodni informowaliśmy na naszej stronie internetowej o wydarzeniu jakie będzie miało miejsce na lotnisku. Święto 32. BLT i zorganizowany PIKNIK RODZINNY i 7. FESTIWAL MODELARSKI. Współorganizatorem tych imprez była Grupa ARCHEO Łask. Jednak zanim to nastąpiło należało się przygotować do imprez. Było to dla nas duże przedsięwzięcie organizacyjne. Wszak baza lotnicza to nie jest szkoła gdzie odbywały się poprzednie edycje Festiwalu i stoliki były zbierane ze wszystkich sal szkoleniowych. Natomiast w ramach przygotowań do imprezy w plenerze należało m.in. umyć wszystkie samoloty – eksponaty kolekcji historycznej zebranej w Bazie.

img 2442 img 2462

img 2432 img 2457 

img 2803

img 2803 img 2837 

 Sobota rozpoczęła się meldunkiem złożonym generałowi dywizji pilotowi Janowi ŚLIWCE. Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, władz województwa, gminy Buczek, Łasku. W pierwszej części uroczystości ŚWIĘTA 32. BLT wyróżniono żołnierzy i pracowników Bazy. Szczegółowo przeczytacie Państwo o tym na stronie Bazy, my w tym miejscu wspomnimy tylko o docenieniu pracy Dowódcy 32. BLT Pana podpułkownika Roberta GURZĘDĘ i wyróżnienie Go honorowym ryngrafem przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wręczenia dokonał Zastępca Dowódcy – generał Śliwka.

img 2862

Po tej części nastąpiła chwila przemówień. W naszej ocenie najbardziej ciepłe słowa mogliśmy usłyszeć od Pana generała Śliwki. Wszak równo 20 lat temu, w sierpniu 1997 roku ówczesny mjr Jan Śliwka objął dowództwo 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Wśród zebranych gości było wielu żołnierzy i pracowników cywilnych których losy zawodowe w tym czasie  były związane z jednostką.

Panie Generale. My jako Grupa ARCHEO Łask pamiętamy o tym.

Uroczystości zakończyła defilada. Za nią na plac wjechał MiG-21 MF „6715”. Bo właśnie nastąpił zapowiadany w programie imprezy „oblot” odrestaurowanych siłami Grupy samolotów MiG i PZL TS-11 Iskra „1229”. Szczegółowego odbioru odebrał Pan generał Śliwka (to na tym typie samolotu spędził setki godzin w powietrzu). Wraz z przedstawicielami PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Bełchatowa osłonił nowy/stary samolot. Gdy wszyscy mogliśmy podziwiać łaciatego MiG-a na plac wjechała Iskra. Ona dla odmiany w porannym słońcu lśniła srebrem aluminium. „Oblotu” tego samolotu dokonał generał dywizji pilot Zbigniew BIELEWICZ. Mówiąc o Iskrze wspominał swoje lata służby w 58. LPSz w Dęblinie gdzie jako instruktor przypinał skrzydeł młodym adeptom lotnictwa wojskowego. Odsłonięcia dokonał wraz z łaskim pilotem - Panem majorem Pawłem WÓJCIKIEM i przedstawicielem Zakładu Samolotów i Śmigłowców Istytutu Technicznego Wojsk Lotniczych reprezentowanym przez ppłk rez. Krzysztofa GoOLUSA dzięki wsparciu którego dokonano restauracji tego samolotu.

img 2945 img 2967

img 2951

img 3021

img 3029

 Po tych uroczystościach goście rozpoczęli zwiedzanie plenerowej wystawy historycznych statków powietrznych zebranych przez 32. BLT. Tak rozpoczął się piknik na lotnisku w Łasku. Duże rzesze odwiedzających oprócz samolotów mogli zapoznać się ze sprzętem wystawionym przez 15. Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia i Żandarmerię Wojskową. Starą i współczesną broń wystawiło Stowarzyszenie KABAR z Łodzi. W hangarze natomiast można było zobaczyć tego, który od dziesięciu lat przecina łaskie niebo  - samolot F-16. Wystawa obejmowała także uzbrojenie Jastrzębia.

img 3037 img 3044

img 3050 img 3039

Przez cały dzień trwania pikniku na lotnisku w hangarze odbywał się VII Międzynarodowy Festiwal Modelarski przygotowany przez ŁASKICH MODELARZY Grupy ARCHEO Łask. Oprócz wspaniałej atmosfery i zabawy pod okiem doświadczonych modelarzy młodzi adepci tego hobby mogli uczyć się sztuki klejenia modeli. Dzięki wsparciu sponsorów przekazane przez nich modele w rękach dzieci zamieniały się w repliki tych prawdziwych maszyn.

img 3065

img 3058 img 3056

 img 3111 img 3062

Na podsumowanie Festiwalu jeszcze przyjdzie czas wszak wyniki konkursu nie są jeszcze znane. My możemy pogratulować organizatorom pomysłu połączenia dwóch imprez, gdzie w atmosferze zabawy dzieci i dorośli mogli podziwiać niejednokrotnie te same samoloty wykonane w skalach 1:72 i w oryginale w skali 1:1.

img 3103 img 3104

img 3076

Ponieważ komisja oceniająca modele wystawione w konkursie i festiwalu już zakończyła ocenę i te NAJ.. są już wybrane to na zakończenie tej części przedstawimy subiektywny wybór tych modeli, które przykuły uwagę piszącego te słowa. Numerem „1” był PRZEGUBOWY OGÓREK linii „J”. Wszak trasa tego autobusu przebiegała ulicą Drewnowską w Łodzi…

img 3069


 

Niedziela przebiegła w oczekiwaniu na werdykt JURY. 

O 12:30 uczestnicy Festiwalu przemieścili się do budynku sztabu 32. BLT, gdzie do patio zaprosił Dowódca Pan ppłk Robert GURZĘDA. Jak podkreślili organizatorzy w bieżącym roku podobnie jak w latach poprzednich dopisali sponsorzy wobec czego od nagród "stoły się uginały".

img 3235 img 3237

Proszę wybaczyć, że teraz nie będą przytoczone nazwiska wszystkich wyróżnionych. Koledzy obiecali, że te dane uzupełnią niebawem.

Z kronikarskiego obowiązku podamy teraz tylko dwa wyróżnienia.

Przed jedną nagrodzoną uczestniczką Festiwalu organizatorzy uklękli. A zdarzyło się to przed Anną BANAŚ, a właściwie przed Anią BANAŚ. 

img 3353

Nagroda przypadła dla NAJMŁODSZEGO uczestnika imprezy i myślimy, że Ania nie będzie miała za złe jak podamy, że w styczniu bieżącego roku ukończyła 5 lat.

I ostatnia nagroda.

GRAND PRIX VII FESTIWALU MODELI REDUKCYJNYCH ŁASK 2017 otrzymał Pan Artur DOMAŃSKI z ISMR z Inowrocławia za zgłoszony model samolotu A6M5 ZERO.

img 3170

img 3384

Jedną z otrzymanych nagród oprócz stosownego pucharu był "kawałek MiG-a". Jak stwierdzili organizatorzy wręczanie części samolotów w Łasku stało się niejako tradycją i w ocenie fachowców po siedemnastym festiwalu ze złożonych części będzie można złożyć samolot na którym będzie można wystartować. Organizatorzy nic nie mówili o lądowaniu.

Tymczasem dodatkową nagrodą dla zwycięzcy był również przelot samolotem w Aeroklubie Bełchatowskim ufundowany przez jednego ze sponsorów. I w/g komunikatu z ostatniej chwili Pan Artur szczęśliwie wylądował.

O 14:05 szef organizatorów, Darek JAKUBCZAK ogłosił VII Festiwal Modeli Redukcyjnych ŁASK 2017 za zakończony.

Do zobaczenia za rok.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 24