Bieg pamięci gen. pilota Andrzeja Błasika

img 2297

19.08.2017. punktualnie o godzinie 10:00 odliczaniem 3-2-1-START Dowódca COP-DKP generał brygady pilot Dariusz Malinowski rozpoczął BIEG PAMIĘCI GENERAŁA PILOTA ANDRZEJA BŁASIKA. Grupa ARCHEO Łask objęła patronatem tę imprezę. Z numerem 5 nasze Stowarzyszenie reprezentował Andrzej BĘBEN. Stu pięćdziesięciu uczestników biegu miało do pokonania trasę ok. 11 km. ścieżkami lasu kabackiego. Pogoda była wymarzona do tego typu imprezy, kibice dopisali. Przedstartowe prognozy mówiły, że pierwszych uczestników można się spodziewać po ok. 35 minutach. Był zatem czas żeby zobaczyć przygotowaną wystawę zdjęć przedstawiających życie patrona biegu. Do obejrzenia był również film poświęcony Panu generałowi broni Andrzejowi Błasikowi. Gościem honorowym organizatorów były żona, córka i wnuczka generała.

img 2304

Ok. 10:30 przy mecie zaczynali zbierać się obserwatorzy. Z daleka wypatrywaliśmy biegaczy. I wreszcie w oddali pojawiła się czerwona koszulka z numerem 9. To Michał Breszka z WSOSP w Dęblinie z czasem 38:02 przekroczył jako pierwszy linię mety. Kolejne miejsca zajęli Piotr WIJATA i Marcin TOMCZAK. Wśród kobiet najszybszą była Monika Kaczanowska. Nam pozostało wypatrywać naszego faworyta z numerem 5. I trzeba podkreślić, że Andrzej nie dał na siebie długo czekać.

img 2342

img 2391  img 2397

Kiedy już wszyscy ochłonęli, oddech uczestników i kibiców ustabilizował się, płyny zostały uzupełnione rozpoczęła się część oficjalna. Okolicznościowe nagrody wręczali organizator biegu – generał brygady pilot Dariusz Malinowski, pan Andrzej Hawryluk reprezentujący PAŻP. Po tej części głos zabrał gen. Malinowski. W ciepłych słowach wspominał postać generała Błasika. Wspominał m.in. jego przylot do Łasku i tęsknotę do tych spotkań lotników po lądowaniu po wykonaniu zadania. Dziś gen. Malinowski pracując w Warszawie potwierdził, że wie o czym mówił generał. Po tych słowach mogliśmy wysłuchać również Pani Ewy Błasik.

img 2423

Wspólnym zdjęciem uczestników bieg został zakończony i wszyscy zostaliśmy zaproszeni na strawę dla ciała – gorącą wojskową grochówkę. Przy stołach wszyscy BARDZO WYSOKO oceniliśmy organizację imprezy i sam fakt, że ona zaistniała. Organizatorzy już mają w głowie co zrobią, jak zmienią przyszłą edycję biegu. Wierzymy, że Pan generał Malinowski i wszyscy współpracujący z nim żołnierze przygotują II BIEG PAMIĘCI GENERAŁA PILOTA ANDRZEJA BŁASIKA i że za rok spotkamy się w lesie kabackim.

plakat

 
IV Rajd Świętojański

IV Rajd Świętojański „Lotnicze Historie - ciąg dalszy”

1 lipca 2017 r. o godzinie 14.00 z Gospodarstwa Agroturystycznego „Dolina Koni” w Dłutówku wystartował IV Rajd Świętojański „Lotnicze Historie - ciąg dalszy” zorganizowany przez Dłutowski Klub Motorowy. Trasa biegła malowniczymi drogami i drużkami leśnymi na lotnisko 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku trasa III Rajdu Świętojańskiego „Lotnicze Historie” biegła śladem walk III Plutonu 212. Eskadry Bombowej przez teren gminy Dłutów i Drużbice.

1

 

Na lotnisku 32. BLT w Łasku na motocyklistów czekał kol. Piotr Polit - Prezes Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask”, który pokazał i opowiedział wszystkim o kolekcji samolotów historycznych znajdujących się pod opieką Grupy. Uczestnicy rajdu byli pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyli i usłyszeli z ust Piotra.

2  10

 

Po zwiedzaniu przyszedł czas na ciepły posiłek - grochówkę wojskową przygotowaną przez Dłutowski Klub Motorowy. Nie zabrakło również „Krówek”, którymi Prezes „Grupy Archeo Łask” pożegnał uczestników rajdu.

15  18

             Rajd zakończył się w miejscu startu, czyli w Gospodarstwie Agroturystycznym „Dolina Koni” w Dłutówku wieczornym piknikiem z atrakcjami. Po kolacji zostały rozdane nagrody dla najlepszych m. in. w teście dotyczącym wiedzy o 32. BLT i „Grupie Archeo Łask”. Poza tym każdy z uczestników otrzymał upominek - pamiątkowy brelok. Zdjęcia zamieszczone w relacji wykonał kol. Andrzej Oset - członek naszego stowarzyszenia.

 

 
Szkolny Konkurs Wiedzy o Lotnictwie

VII Szkolny Konkurs Wiedzy o Lotnictwie Polskim - 2017

vii konkurs 2017 2

23 czerwca 2017 r. podczas uroczystości ukończenia przez uczniów klas III Gimnazjum im. Lotników Polskich w Dłutowie został podsumowany VII Szkolny Konkurs Wiedzy o Lotnictwie Polskim. Konkurs przeprowadzony był w dniach 11-12 oraz 15-16.05.2017 r. w Szkole Podstawowej im. Lotników Września 1939 roku w Dłutowie i Gimnazjum im. Lotników Polskich w Dłutowie. W konkursie udział wzięło 114 uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej (47) i gimnazjum (67). Uczniowie musieli rozwiązać test wielokrotnego wyboru składający się z 25 pytań.

W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej I miejsce zajął Jakub Śliwiński kl. IVb, II miejsce - Zuzanna Winer kl. IVb, III miejsce - Wioletta Stolarek kl. VIa.

W kategorii klas gimnazjalnych I miejsce zajął Marcin Grałka kl. IIb, II miejsce - Cieciorowska Karolina kl. Ia, III miejsce - Klaudia Wojna kl. IIIb.

vii konkurs 2017 1

Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask” oraz Dziekana Korpusu Oficerów Zawodowych Sił Powietrznych ppłk Krzysztofa Jewgiejuka. Nagrody zwycięzcom wręczali osobiście Dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku ppłk Robert Gurzęda, Dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Sił Powietrznych ppłk Krzysztof Jewgiejuk oraz Prezes Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask” p. Piotr Polit. Poza tym uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce ze szkoły podstawowej i gimnazjum zostali wyróżnieni przez Dowódcę 32. BLT listami gratulacyjnymi.

Szczególne wyróżnienie za godną naśladowania postawę patriotyczną, entuzjazm i zapał w zdobywaniu wiedzy o lotnictwie otrzymali od Dziekana Korpusu Oficerów Zawodowych Sił Powietrznych ppłk Krzysztofa Jewgiejuka - Anna Olczyk uczennica kl. IIIb, Paweł i Piotr Namyślakowie - kl. IIIa gimnazjum.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest nauczyciel p. Andrzej Oset, członek naszego stowarzyszenia.

 
KTOKOLWIEK WIE ...

Uruchamiamy nową zakładkę którą nazwaliśmy „KTOKOLWIEK WIE …”.

Odkąd istnieje Grupa ARCHEO Łask dostajemy wiele zapytań odnośnie ludzi, samolotów bądź miejsca związanych z pułkiem albo bazą. Jeśli sami mieliśmy wiedzę żeby pomóc naszym czytelnikom w odpowiedzi na nurtujące ich pytania to czyniliśmy to, jeśli proszono nas o kontakt to w miarę możliwości próbowaliśmy spełnić życzenia. Nie zawsze było to skuteczne.

W miejscu tym będziemy publikować informacje jakie będziemy otrzymywać od Państwa. W sprawie kontaktu będziemy pośredniczyć, nie będziemy zamieszczać danych osób pytających ani odpowiadających.

Wszystkie informacje proszę przysyłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

A więc KTOKOLWIEK WIE …


11.06.2017.

W czasie ostatniej Nocy Muzeów rozgorzała dyskusja na temat faktu istnienia JEZIORA. Uczestnicy potwierdzali istnienie dużej wody na terenach po wybranym torfie. 

Zwracamy się do wszystkich mogących udokumentować to miejsce o kontakt. Do tematu powrócimy.

 


 

2017.05.08

Poszukuję informacji o pilocie Michale Gajda.

F


 

2017.05.03.

Witam Państwa serdecznie. Służyłem w latach 1973-1974 w jednostce w Łasku w I -szej eskadrze na samolotach MiG 21.Dowódcą moim był wtedy mjr   pilot dyplomowany Jerzy Gotowała. Ja jednak chciałem zapytać o samoloty II - giej eskadry. Wiem,że były tam Limy tylko nigdzie nie mogę znaleźć ich numerów taktycznych. Nie mogę też  znaleźć ich zdjęć. Jeżeli można, to bardzo proszę o informacje.


 

2017.04.30

Poszukujemy któregoś z pilotów PFM-a 4106.

GO

 


 

2017.02.23.

Latałem w 10 plm
obecnie na Politechnice Lubelskiej wspólnie z WIML i ITWL
opracowujemy symulator walki powietrznej. Proszę o kontakt z pilotami F 16 byłymi lub aktualnie latającymi w celu współpracy
ZL


 

2017.02.09

Witam,
zwracam się do Państwa z pewną prośbą a w zasadzie pytaniem. Jestem pracownikiem Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W kręgu moich zainteresowań jest XX-wieczna historia dawnej ziemi wieluńskiej, czyli Wieluń, Wieruszów, Praszka. Obecnie zbieram materiały na temat samolotu Lisunow Li-2P o numerze seryjnym 234 448 04, który został przetransportowany w 1968 roku z Warszawy do Wieruszowa. Natknęłam się na informację, że w skomplikowanej operacji transportu tej maszyny brała udział jednostka w Łasku.
Bardzo proszę o informacje, czy możliwe jest uzyskanie u Państwa informacji na ten temat, ewentualnie zdjęć albo kopii dokumentów związanych z ww. sprawą. Z góry dziękuję za pomoc.

MK


 

2017.01.05

Pozwolę sobie zwrócić sie z prośbą o skontaktowanie mnie z ppłk rez. Bogdanem Kubikiem, z którym znamy sie chyba "ze 100 lat", bowiem przyjaźniłem sie z jego starszym bratem Markiem (lekarzem wojskowym),a Bogdana widziałem ostatni raz w Tarnowie, po jego ukończeniu WAT w stopniu ppor. Później nasze drogi sie rozeszły - brat Marek do Rzeszowa, Bogdan do Łasku, a ja wylądowałem w  Kraju Kangura......
Będę b. wdzięczny za spełnienie mojej prośby.

IS


 

 
Noc Muzeów 2017

18402029 814078228757983 993829973566984823 o 0

W dniu 20.05.2017. odbyła się NOC MUZEÓW. Również w tym roku do imprezy tej przystąpiło Muzeum Historii Łasku.

img 0312

W planie działań i prelekcji oprócz wystąpień Panów Arkadiusza Cieślaka i Andrzeja Sznajdera mogła się zaprezentować nasza Grupa. Prezentację multimedialną przygotowali nasi koledzy Michał Rusak i Andrzej Wrona. Prelekcji zatytuowanej "ARCHEO ŁASK. STARE JAK NOWE" dokonał członek Stowarzyszenia Tomasz Spólnicki.

dsc04385  dsc04394

Wystąpienie zostało wysłuchane z dużym zainteresowaniem natomiast najwyższą oceną dla działań Grupy były brawa i gratulacje za nasze czyny.

dsc04387

Dziękujemy Dyrekcji Muzeum za możliwość przedstawienia naszej Grupy w tak zacnym miejscu i w tak ciekawej imprezie

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 22