Święto Lotnictwa Polskiego

 b-cz  

28 sierpnia będziemy w Polsce obchodzili Święto Lotnictwa Polskiego. Jest ono obchodzone na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku i podpisanej przez prezydenta Lecha Wałęsę. Ustanowione zostało by uczcić wielkie zwycięstwo załogi Franciszek ŻWIRKO – Stanisław WIGURA w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku. Niestety Polska i Polacy długo nie cieszyli się tym zwycięstwem razem z bohaterami. Zginęli oni w katastrofie w lesie pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna na Śląsku Cieszyńskim.

samoloty1932

iw

   Święto lotnictwa było również obchodzone w okresie międzywojennym. Po odzyskaniu niepodległości DZIEŃ LOTNICTWA POLSKIEGO obchodzono 5 listopada. Data ta była przyjęta dla uczczenia pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego w roku 1918. Tego dnia porucznik Stefan BASTYR wraz z porucznikiem Januszem de BEAURAINEM z 6. Eskadry Wywiadowczej wykonali lot połączony z bombardowaniem pozycji ukraińskich podczas wojny polsko-ukraińskiej w walkach o Lwów. Dzień ten świętowano do roku 1931.

 

bastyr

   11 listopada 1932 roku w Warszawie odsłonięto Pomnik Lotnika. I w tym roku na rozkaz marszałka Józefa PIŁSUDSKIEGO ŚWIĘTO LOTNICTWA POLSKIEGO obchodzono w tym samym dniu co Święto Niepodległości.

   22 sierpnia 1945 roku Naczelny Dowódca Wojska Polskiego rozkazem nr 189 ustanowił dzień 1 września jako DZIEŃ LOTNICTWA POLSKIEGO.

ulotka

   4 maja 1950 roku Minister Obrony Narodowej rozkazem nr 28 przeniósł datę święta polskiego lotnictwa na dzień 23 sierpnia. Dzień ten wiązał się z datą pierwszych walk samolotów 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku. Stan ten obowiązywał do  1993.

jak