Jezioro Teodory???

Wszystko zaczęło się 2 lutego 2016, kiedy na profilu Grupy ARCHEO Łask na FB nasi koledzy z Grupy opisali wyniki „dochodzenia” jakie przeprowadzili wśród mieszkańców wioski Mauryca. Oto ich opis:

Zainspirowani ciekawą fotografią otrzymaną od p. Iwony Szweryn, przeprowadziliśmy rekonesans w celu ustalenia faktów dotyczących terenów sprzed powstania JW w Łasku.

jezioro

Udaliśmy się do wsi Mauryca, mieszczącej się tuż przy lotnisku, gdzie na co dzień stacjonują polskie F-16 oraz kolekcja samolotów i śmigłowców Grupy Archeo. Początkowo lotnisko było nazywane Mauryca lub Brodnica. Wieś stanowi kilkadziesiąt domów i tutaj postanowiliśmy zaczerpnąć informacje od mieszkańców.

Wojna w Korei w latach 1950-1953, spowodowała nacisk na Polskę ze strony Kremla do zbrojeń ponad potrzeby obronne. Jednym z priorytetów było lotnictwo wojskowe. Na przełomie lat 40-50 XX w. Wojsko Polskie wskazało tereny położone na południowy-wschód od Łasku na przyszłe lotnisko. Lokalizacja ta dobrze wpisywała się w system lotnisk obrony aglomeracji miast Łodzi i Warszawy.

Znajdowały się tutaj tereny bogate w lasy, bagna, stawy, górki polodowcowe, które były własnością Państwa oraz ludności lokalnej. Największą ciekawostką jest informacja o istnieniu kilkunastohektarowego jeziora, które znajdowało się przed dzisiejszą Wieżą Kontroli Lotów. Była to atrakcja turystyczna dla mieszkańców Łodzi, Pabianic oraz okolicznych terenów, którzy chętnie przyjeżdżali wypoczywać i korzystać z uroków miejsca oraz dostępnych na miejscu kajaków i łódek. Można było również zaopatrzyć się w swojskiej produkcji jedzenie od mieszkańców wsi. W wyniku przeznaczenia miejsca na lotnisko z map zniknęła mała wieś Wymysłów.

Obecnie na tym terenie znajduje się 32 BLT. Teren został odwodniony, zasypany dowiezioną ziemią oraz z istniejących górek. Pozostałością górek jest ostatnia jaka się zachowała na której znajduje się „stara” wieża kontroli lotów.

Dzięki uprzejmości Pani Iwony oraz naszych rozmówców z Maurycy upubliczniamy fotografię tego jeziora, gdzie zdjęcie zostało wykonane oraz historię terenów lotniska.

Następnie informację na ten temat zostały umieszczone na stronie Grupy z prośbą o informacje na temat „Jeziora”.

Kolejną informację otrzymaliśmy od Naszego kolegi Darka Jakubczaka. Przeanalizował on mapy historyczne tych terenów i tak wyraził swoje wątpliwości:

Witam wszystkich.

Nie ukrywam że fotka z łódką na jeziorku bo trudno to nazwać stawem czy bajorkiem bardzo mnie zaciekawiła. Tym bardziej że nigdy wcześniej nikt o tym nie wspominał. Wszyscy wiedzieli o mokradłach ale zbiornik wodny tych rozmiarów to coś nowego.

Generalnie przyjąłem to bezkrytycznie do momentu gdy zadzwonił do mnie jeden z mieszkańców Łasku z uwagą że wprowadzamy ludzi w błąd bo po pierwsze na terenie lotniska nie było nigdy takiego zbiornika a jedynie mokradła. W najbliższej okolicy był owszem duży staw ale na pewno nie tej wielkości i nie na terenie lotniska a poza jego terenem w okolicy drogi Łask – Piotrków w Teodorach. Dzisiaj pozostały tam jedynie mokradła w lesie (zdjęcie 02). Dzięki Tacie i jego zbiorom map wojskowych jakie znalazł w Internecie mogłem wreszcie sprawdzić czy nasze sensacje na stronie Archeo są prawdziwe. (zdjęcia mapa 1929 i 1944).

Moim zdaniem o ile potrafię czytać mapy, Pan który dzwonił do mnie z uwagami ma rację. Na terenie lotniska po pierwsze rósł las (1929 i 1944) po drugie na mapie z 1944 w lesie pojawiają się mokradła ale jeziorka nie widać. Pozwoliłem sobie nanieść obie mapy na obecny widok z satelity i wszystko się pokrywa, obecny port lotniczy stoi na wzniesieniu ciągnącym się w stronę drogi na Piotrków.

Myślę że trzeba to jeszcze przeanalizować dlatego rozsyłam wam zdobyty materiał.

Darek

O informację na temat jeziora zwróciliśmy się do Pana pułkownika pilota Janusza Kowalskiego. On wszak był już na tym lotnisku pod koniec lat pięćdziesiątych i przecież coś powinien wiedzieć na temat jeziora. W rozmowie potwierdził istnienie na terenie lotniska oczek wodnych na których lądowały łabędzie. Wspominał również na ten temat w swoich wierszach opisujących służbę w Łasku. Ale mowa jest wyłącznie o oczkach wodnych jakie były tam w latach 50-tych i 60-tych.

Ostatnim tropem był opis jaki przekazał nam Pan Marek Oleksiak, ostatnio zajmujący stanowisko Szefa sekcji techniki lotniczej 32 BLot. Oto co napisał Pan Oleksiak:

W nawiazaniu do historii.

Rozpocząłem pracę w 10 plm we wrześniu 1982 ( w/g papierów ) faktycznie styczeń 1983. Od zawsze " starzy wspominali, że lotnisko powstało na jeziorze i bagnach. Pozostałości po tych czasach to co osobiście znam:

- latem 1983 pełniąc służbę DTL ( tak oficerowie wtedy pełnili taka służbę ) gospodarz domku pilota zaprowadził mnie do stawu położonego w okolicy bliższej radiolatarni ( dokładnie linia poprowadzona prostopadle do osi pasa od BRL w kierunku buczku. nie pamiętam, czy było to jeszcze na lotnisku, czy tuz za ogrodzeniem ) - staw ok 1000 m2;

- bagna po prawej stronie drogi od domku pilota do BRL ( dokładnie naprzeciw dawnego obiektu nr 8, stacja zasilania lotniska, obecnie magazyn NATO)

- bagno pomiędzy dawnym SPiER,  bombmoskładem i z lewej strony dawnej strzelnicy

- staw pod wieżą

- bagno pomiędzy boiskiem przy dawnym KOL, spadochroniarnią i ogródkiem chemicznym

- dwa stawy w strefie rozśrodkowania 2 eskadry ( obecnie rejon schronów w strefie od domku pilota w kierunku północno wschodniego rogu strefy)

- bagno pomiędzy stoiskiem klucza AN-2 a PWL-5 )

Tereny te wysychały wraz z powiększaniem się leja depresyjnego powstałego na skutek działalności kopalni Bełchatów. Po 1990 roku już prawie nie było po nich śladu. Ich istnienie odczuli budowniczowie strefy i spadochroniarni oraz magazynu NATO.

Pozdrawiam

Marek Oleksiak

( d-ca kl. II eskadry, inż. I eskadry, inżynier ekspl. 10 plm, starszy inż. 10plm, szef sekcji techniki lotniczej 32 BLot )

06.11. nadszedł mail następującej treści:

Proszę zwrócić uwagę na zbiornik w Kolumnie o szerokości 0.5 km,
Mapa Wojskowego Instytutu Geologicznego z 1992r.


Zapewne autorowi chodziło o mapę z 1929 roku. Zbiornik w Kolumnie jest znany, niemniej jednak bazując na opiniach starszych mieszkańców podtrzymujemy opinię, że taki zbiornik był w okolicy dzisiejszego lotniska.


10.11. Nasza informacja została umieszczona na portalu LASKONLINE.PL 

Ponieważ nie wszyscy tam zaglądają, przedstawimy treść komentarzy:

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. " style="color:rgb(156, 0, 0);text-decoration:none">Agnieszka @ 20:38, 06.11.2016r.IP: *.*.251.127

z tego co mi wiadomo to zbiornik wodny, który dziś ma może ok. 1000m3 kiedyś był nieco większy, czy az tak duzy to nie wiem,ale od mamy i dziadków wiem że można się tam było kąpać, zimą na łyżwach jeździć...miejscowi mówili na to "kępiniec/kempieniec", mały i duży, na tym małym to i ja się kąpałam jakieś 20-25lat temu:)materiał do poszerzenia(jeśli kogoś interesuje)u miejscowych z Teodorów:) pozdrawiam

 

sowa @ 09:03, 07.11.2016r.IP: *.*.10.93

W którym miejscu dokładnie są te pozostałości po tym "jeziorku"? Kurcze szkoda, że nie ma u nas takiego jeziora, jak np. w Powidzu. Fajne lasy mamy, tylko wody brak... :)

 

 

sowa @ 12:38, 07.11.2016r.IP: *.*.10.93

Własność prywatna, to i niszczeje prywatnie...

 

(mapa dołączona do galerii map w informacji od Darka Jakubczaka)

jedynak @ 13:57, 08.11.2016r.IP: *.*.92.5

Kępińce (mały i duży) zaznaczył strzałkami na mapach D.Jakubczak jako pozostałości mokradeł. Znajdowały się bliżej trasy: Łask-Piotrków. Ja też się w nich kąpałem ale jakieś 35 lat temu ;)

 

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. " style="color:rgb(156, 0, 0);text-decoration:none">jedynak @ 08:12, 10.11.2016r.IP: *.*.92.5

Dość duże kąpielisko (dużo większe niż Kępińce) znajdowało się jakieś 40 lat temu w Rokitnicy (za piaskownią) tzw. Torfiarnie. Później zostało przejęte bodaj przez p.Guzickiego i pocięte na mniejsze stawy. W latach siedemdziesiątych pływałem po tym jeziorze łodzią z kabiną na której mogły nocować 4 osoby. Łódź tą zbudował mój ojciec.
Pozdr.Zachęcamy do zajęcia stanowiska w tej sprawie. Interesuje nas, czy na stawie wielkości 1000 m2 czyli ca. 30x35 mb jest możliwość pływania taką łódką i w takiej scenerii jak na zdjęciu Pani Iwony Szweryn. A jeśli to było w Teodorach to dlaczego tego miejsca nie zaznaczano na starych mapach? Ponownie podajemy adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  .

Dopiszmy razem dalszy albo raczej wcześniejszy ciąg tej historii.