płk dypl. pilot Józef Radoń

Pułkownik dyplomowany pilot Józef RADOŃ

img 0013

Urodził się 25 listopada 1927 roku w Siedlisku, powiat Brzozów, województwo podkarpackie.

1948 r. – ukończył państwowe liceum ogólnokształcące dla dorosłych.

25.08.1948 r. wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie.

3.09.1950 r. ukończył OSL w stopniu chorążego. Rozpoczął służbę zawodową jako pilot w 2. plm w Krakowie. Służył tam do 30.12.1950 r.

Od 1951 roku – pilot w 13. plm w Warszawie.

12.1951 r. – dowódca klucza lotniczego 13. plm

03.1952 r. – pomocnik dowódcy eskadry 13. plm.

7.05.1952 r. – 7.06.1953 r. – szef strzelania powietrznego 13. plm.

Zwolniony ze służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy na skutek oskarżenia o brak patriotyzmu.

8.06.193 – inspektor w Zarządzie Ośrodków Akademickich i główny mechanik w Warzsawskich Zakładach Motoryzacyjnych (do 19.01.1957 r.)

2-4. 1957 r. – przeszkolenie teoretyczne w OSzL nr 5 w Radomiu i praktyczne w 62. plm w Poznaniu-Krzesinach.

08.1957 – nawigator eskadry w 1. plm w Mińsku Mazowieckim.

11.1959 r. – nawigator 13. plm w Łęczycy.

01.10.1961 r. – 31.03.1965 studiował w ASzG WP w Rembertowie.

04.1965 – Zastępca dowódcy 10. plm w Łasku.

09.1966 r. – 30.12.1972 r. Dowódca 10. plm w Łsku.

30.12.1972 r. – 5.07.1985 r. – starszy inspektor do spraw bezpieczeństwa w 1. KOPK w Warszawie.

5.07.1985 r. przeniesiony w stan spoczynku.

Zmarł 16.11.2007. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Był pilotem pierwszej klasy. Posiada nalot 2400 godzin. Pilotował samoloty UT-2, Po-2, Jak-9, Jak-11, Jak-17, Jak-23, MiG-15, Lim-2, Lim-5, Lim-5 P, TS-8 Bies, MiG-21 U, MiG-21 PFM, TS-11 Iskra.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi.

Posiada tytuł honorowy i odznakę Zasłużony Pilot Wojskowy PRL.

 

img 3916