Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa
Grupa Archeo Łask

Jakkolwiek w czasie Święta 32. BLT nastąpił pierwszy publiczny pokaz odrestaurowanych  MiG-a 21 MF i Iskry to zwyczajem lat poprzednich w dniu 15.09.2017. na lotnisku dokonano ich „oblotu”.

Tego dnia członkowie Grupy ARCHEO Łask wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie podziwiali pracę wszystkich którzy przyczynili się do odnowienia „6715” i „1229”. Jak zwykle znaczącą większość pracy włożyli Piotrek i Mirek niemniej jednak słowa uznania należały się wszystkim biorącym w tym udział. „Oblot” to również okazja do rewanżu ze strony Grupy ARCHEO Łask tym, dzięki których działaniom i zaangażowaniu „łatwiej nam” przy pracy nad kolejnymi samolotami i działaniami statutowymi. Jest to również moment, w którym możemy odwdzięczyć się wręczając okolicznościowe tablo z sylwetką samolotów. W tym roku o grafiki zadbał nasz kolega Andrzej Olejniczak – Andrzeju dziękujemy.

Tablo z sylwetką MiG-a 21 MF otrzymali gen. dywizji pilot Jan Śliwka (w odpowiedzi wspominał godziny lotu jakie spędził na pokładzie „ołówków”), Marek CIAPAŁA – Dyrektor Oddziału PGE GiEK SA Oddział Elektrownia Bełchatów, Marian RAINCZUK – Dyrektor Oddziału PGE GiEK SA Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Włodzimierz SARNECKI – Zastępca Dyrektora Oddziału KWB Bełchatów, Dyrektor Techniczny. Loty na TS-11 Iskra wspominali piloci tego samolotu – Panowie gen. dywizji pilot Zbigniew BIELEWICZ i mjr pilot Paweł WÓJCIK razem z przedstawicielami ITWL – Panami profesorem dr hab. inż. Mirosławem NOWAKOWSKIM i ppłk rez. Krzysztofem GOLUSEM.

Każdy „oblot” to czas wspomnień i wymiany poglądów zebranych gości i członków grupy ARCHEO. Tak też było w piątek. W ciepłych słowach oceniono pracę Stowarzyszenia ze szczególnym naciskiem na pracę Grupy dla społeczeństwa Łasku. Wszak dzięki naszej pracy zachowano tak ważne konstrukcje dla historii polskiego lotnictwa jak TS-8 Bies czy I-22 Iryda. Spotkanie przy samolotach to również możliwość wspólnych zdjęć. Spotkanie na lotnisku zakończyło się wpisem do Kroniki Stowarzyszenia i wspólnym grupowym zdjęciem. Dalsza część spotkania odbyła się w zajeździe Jamboł. Tam do grona wyróżnionych dołączyli reprezentujący Stowarzyszenie „KABAR” z Łodzi Panowie Zdzisław JACEK – Prezes Stowarzyszenia i Zbigniew WANDZEL – Członek Zarządu.