Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa
Grupa Archeo Łask

Od trzydziestu ośmiu lat w każdą pierwszą niedzielę września spotykają się w Dłutowie rodziny spoczywającej na cmentarzu załogi samolotu bombowego PZL - P 37 B „Łoś” numer boczny 72.43 z 212. Eskadry Bombowej, zestrzelonego nad Ślądkowicami 4 września 1939 r. oraz osoby, którym pamięć o tych bohaterach jest bliska. W tym dniu odprawiana jest Msza Św. w intencji obrońców Ojczyzny i składane są kwiaty na żołnierskich grobach.

 

Wrześniowe spotkania w Dłutowie są już tradycją, chociaż z biegiem lat liczba uczestników maleje. Wielu osób z pierwszego spotkania nie ma już wśród żywych. Nad grobem lotników stają coraz młodsi Polacy. Od 2002 r., kiedy Szkoła Podstawowa w Dłutowie nadane miała imię Lotników Września 1939 roku i w uroczystościach biorą udział władze samorządowe gminy Dłutów wrześniowe spotkania przekształciły się w gminne obchody kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej.

 

W 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej i zestrzelenia „Łosia” o 11.30 w kościele parafialnym w Dłutowie została odprawiona przez ks. proboszcza Zbigniewa Dyks Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz lotników i żołnierzy. 
Po mszy zebrani udali się na cmentarz. Tam przy grobie lotników odczytany został Apel Pamięci, a żołnierze z Kompanii Honorowej z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku oddali salwę honorową. Następnie na grobach lotników i żołnierzy złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

W uroczystości wzięli udział: Dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku ppłk Robert Gurzęda wraz z delegacją, władze samorządowe gminy Dłutów na czele z p. Wójt Grażyną Maślanką-Olczyk i Przewodniczącym Rady Gminy Dłutów p. Krzysztofem Janasem, rodziny poległych lotników, seniorzy lotnictwa wojskowego i cywilnego, delegacja Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Aeroklubu Łódzkiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi oraz Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask”, Chór Incanto z Pabianic, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Dłutów, dyrektorzy, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie, poczty sztandarowe oraz społeczność lokalna.