Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa
Grupa Archeo Łask

19.08.2017. punktualnie o godzinie 10:00 odliczaniem 3-2-1-START Dowódca COP-DKP generał brygady pilot Dariusz Malinowski rozpoczął BIEG PAMIĘCI GENERAŁA PILOTA ANDRZEJA BŁASIKA.

Grupa ARCHEO Łask objęła patronatem tę imprezę. Z numerem 5 nasze Stowarzyszenie reprezentował Andrzej BĘBEN. Stu pięćdziesięciu uczestników biegu miało do pokonania trasę ok. 11 km. ścieżkami lasu kabackiego. Pogoda była wymarzona do tego typu imprezy, kibice dopisali. Przedstartowe prognozy mówiły, że pierwszych uczestników można się spodziewać po ok. 35 minutach. Był zatem czas żeby zobaczyć przygotowaną wystawę zdjęć przedstawiających życie patrona biegu. Do obejrzenia był również film poświęcony Panu generałowi broni Andrzejowi Błasikowi. Gościem honorowym organizatorów były żona, córka i wnuczka generała.

Około 10:30 przy mecie zaczynali zbierać się obserwatorzy. Z daleka wypatrywaliśmy biegaczy. I wreszcie w oddali pojawiła się czerwona koszulka z numerem 9. To Michał Breszka z WSOSP w Dęblinie z czasem 38:02 przekroczył jako pierwszy linię mety. Kolejne miejsca zajęli Piotr WIJATA i Marcin TOMCZAK. Wśród kobiet najszybszą była Monika Kaczanowska. Nam pozostało wypatrywać naszego faworyta z numerem 5. I trzeba podkreślić, że Andrzej nie dał na siebie długo czekać.

Kiedy już wszyscy ochłonęli, oddech uczestników i kibiców ustabilizował się, płyny zostały uzupełnione rozpoczęła się część oficjalna.

Okolicznościowe nagrody wręczali: organizator biegu – generał brygady pilot Dariusz Malinowski i pan Andrzej Hawryluk reprezentujący PAŻP.

Po tej części głos zabrał gen. Malinowski. W ciepłych słowach wspominał postać generała Błasika. Wspominał m.in. jego przylot do Łasku i tęsknotę do tych spotkań lotników po lądowaniu, po wykonaniu zadania. Dziś gen. Malinowski pracując w Warszawie potwierdził, że wie o czym mówił generał. Po tych słowach mogliśmy wysłuchać również Pani Ewy Błasik.

Wspólnym zdjęciem uczestników bieg został zakończony i wszyscy zostaliśmy zaproszeni na strawę dla ciała – gorącą wojskową grochówkę. Przy stołach wszyscy BARDZO WYSOKO oceniliśmy organizację imprezy i sam fakt, że ona zaistniała. Organizatorzy już mają w głowie co zrobią, jak zmienią przyszłą edycję biegu. Wierzymy, że Pan generał Malinowski i wszyscy współpracujący z nim żołnierze przygotują II BIEG PAMIĘCI GENERAŁA PILOTA ANDRZEJA BŁASIKA i że za rok spotkamy się w lesie kabackim.