Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa
Grupa Archeo Łask

„Wiosna, cieplejszy wieje wiatr…”

Koniec zimy był bardzo pracowity w Łasku. Jak wszyscy zapewne wiemy od dnia dzisiejszego lotnisko w Łasku jest zamknięte dla prowadzenia operacji lotniczych. Planowany remont i rozbudowa pasa startowego są powodem wylotu i czasowego przebazowania wszystkich samolotów do siedziby TYGRYSÓW czyli na lotnisko 31. BLT w Krzesinach (informację można przeczytać tu: http://32blot.wp.mil.pl/pl/67_2331.html ). Możemy sobie tylko wyobrazić, jak wielkie to było przedsięwzięcie logistyczne i organizacyjne. Przez następne miesiące możemy tylko liczyć na odwiedziny smoków nad Łaskiem. Może spostrzegawczy i uzbrojeni w odpowiedni sprzęt będą mogli rozpoznać „4075” ze starym, jakże bliskim wielu sercom smokiem na stateczniku. Wszak to teraz najbardziej „smoczy” ze smoków.

Koniec zimy to również pracowity okres dla naszych „lekarzy” samolotów (jak zostali nazwani na FB Mirek i Piotrek). Pomimo trwających prac przy Limku  już przyglądają się co trzeba będzie zrobić przy najnowszym eksponacie kolekcji historycznych samolotów.

Na razie tylko czyszczą powierzchnię wnęk, uczą się nowej techniki, kompletują narzędzia ale niebawem prace ruszą w szybkim tempie. Wszak „oblot” jest planowany na 30 czerwca. Samolot ten jest również pierwszym eksponatem który będzie w malowaniu ze znakami innego państwa. Zastanawialiśmy się (wspólnie z darczyńcą) w jakich barwach eksponować ten model. Zwyciężył pogląd, że podtrzymamy dotychczasową tradycję i pozostawiamy barwy samolotów w wyglądzie z lat służby na niebie. Jakkolwiek niebo jest jedno ale ten latał kilkanaście tysięcy kilometrów od Polski.