Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa
Grupa Archeo Łask

Czas Świąt to moment kiedy mamy trochę więcej wolnego czasu. To także czas na zagłębienie się w lektury książek - prezentów ale również sięganie do starszych publikacji.

Tak właśnie było w tym roku. Sięgnąłem do drugiego numeru KWARTALNIKA HISTORYCZNO-MODELARSKIEGO MILITARIA. Wydanego w 1991 roku (nie znalazłem ceny ale jest informacja, że numery 1 bądź 3 można nabyć wpłacając na konto kwotę 20 000 zł – niezłe autko by było dzisiaj!!!)

Na stronach 21-27 Pan Grzegorz L. Hołdanowicz opisywał godła współczesnego lotnictwa polskiego. W tekście wyczytamy, że w 28. SPLM „godłem eskadrowym pułku jest herb Słupska – gryf na białym kole, umieszczony na obu wlotach powietrza – z lewej ku przodowi, z prawej – ku tyłowi. Tak oznaczone są MiG-23MF o numerach 021, 102, 110, …”. W tekście zamieszczone są również rysunki godeł kluczy z tegoż pułku. I w opisie dotyczącym Skorpiona – godła 4 klucza II eskadry 28 plm dowiadujemy się, że „jest malowane po lewej stronie kadłuba, przed numerem w połowie wysokości cyfr. Widnieje na samolotach 021, 102, 120, 139 i 149”.

Niestety moje archiwum zdjęć „021” obejmują lata XXI wieku z wystawy w Dęblinie. Mam te miejsca obfotografowane jednak nie ma żadnego śladu po godłach na samolocie. Pewnie do tych chwil czas i pogoda zrobiły swoje.

Prośba zatem do czytelników naszej strony – jeśli ktoś ma materiały na temat dodatkowych elementów nanoszonych na naszego „021” proszę o przekazanie takich informacji na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Jestem przekonany, że dzięki Państwu będziemy mogli wzbogacić malowanie MiG-a o te szczegóły.

 

23.12. minęła piąta rocznica śmierci Grzegorza L. Hołdanowicza.

Grzegorzu – brakuje nam Twoich publikacji i wiedzy w nich przekazywanej.

 

Na przyjaciół można liczyć.

Minął jeden dzień i nadeszła odpowiedź. Nie do podważenia gdyż z samego Słupska.

Krótko, z żołnierską precyzją zawarte jest kluczowe zdanie:

W nawiązaniu do tego apelu – 021 nie nosił nigdy takich oznaczeń. Niczego mu nie brakuje.

Dziękujemy, temat uznajemy za ostatecznie rozpoznany. A bez godeł "021" i tak jest naj... ;-)