Syn Aleksandry i Włodzimierza, urodzony 10.01.1937 r.

1955 r.  – Ukończył Technikum Mechaniczne w Poznaniu,

1959 r. – Ukończył Oficerską Szkołę Lotniczą im. Żwirki i Wigury. Uchwałą nr 2/1959 z dnia 25.03.1959 roku został mianowany na stopień podporucznika pilota.

Od 1959 r. – służba w JW. 1457 w Łasku jako pilot instruktor, dowódca klucza

Rozkazem MON nr 0363 z dnia 23.08.1967 roku mianowany na stopień kapitana.

Rozkazem personalnym MON nr 0113 z dnia 09.07.1974 roku przeniesiony do rezerwy.

Po przeniesieniu do rezerwy latał jako instruktor w PLL „LOT” na samolotach An-24, Tu-134 Tu-154, B-737 do 2002 roku. Kolejno awansuje poprzez Kierownika Oddziału do stanowiska Szefa Personelu latającego.

Rozkazem MON nr 158 z dnia 26.09.1984 roku awansuje do stopnia MAJORA.

Decyzją MON nr 909/KADR z dnia 22 lipca 2010 roku mianowany na stopień PODPUŁKOWNIKA.

Odznaczony:

Złoty i srebrny Krzyż Zasługi

Złoty, srebrny i brązowy  Medal Za zasługi dla obronności kraju

Srebrny i brązowy Medal Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny

Wyróżniony odznaką Zasłużony Pracownik PLL „LOT” z trzema diamentami oraz Odznaką Pamiątkową Dowódcy Sił Powietrznych.

Rozkazem nr Z-31 z dnia 17.11.2009. odznaczony Medalem PRO MEMORIA oraz odznaką „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”

20.06.20013 Rada Miasta Stołecznego Warszawy odznaczyła Medalem „Zasłużony dla Warszawy”

Nalot: w wojsku – ok. 2000 godzin. Ogólny – ponad 16000 godzin

Dla kapitana Zbigniewa Gozdalika szczególną datą był dzień 28 lutego 1973 roku. O wydarzeniu z tego dnia na łamach WIRAŻY wspominał płk dypl. w ST.spoczynku pilot Ryszard GRUNDMAN w artykule WYŚCIG ZE ŚMIERCIĄ: