W sobotę, 9 lutego 2019 roku, jak przystało tradycji „Archeologów”, odbyło się podsumowanie działalności Grupy na uroczystym IX Balu „Grupy Archeo Łask”. Doroczny bal jest podsumowaniem działalności członków oraz czasem podziękowań dla SPONSORÓW, osób wspierających jak i wyróżniających się pracą bez wsparcia, których trudno byłoby realizować statutowe działania Stowarzyszenia.

Tradycyjnie, Bal rozpoczął się odegraniem „Marszu Lotników”, po którym nastąpiła ceremonia otwarcia IX Balu Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask”. Otwarcia balu dokonali: pani Magdalena MICHALAK - dziennikarka oraz prezenterka telewizyjna, od lat związana z Telewizją Łódź oraz pan Dariusz OLCZYK w imieniu Organizatorów - Zarządu Stowarzyszenia, którzy przywitali zgromadzonych gości. Honorowym Gościem tegorocznego IX Balu był PREZES firmy JASZPOL– Pan Krzysztof JAROSZEWICZ z małżonką Joanną.

Po powitaniu Honorowego Gościa oraz wszystkich uczestników Balu przystąpiono do wręczenia nagród i upominków osobom, które walnie przyczyniły się do efektywnej działalności Stowarzyszenia. Nagrody i wyróżnienia ufundowali i wręczali w kolejności:

 

-od Dowódcy 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego płk. pilota Tomasza JATCZAKA wyróżnienia otrzymali:

Grawerton z symboliką 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego - pan Jerzy MASTYKA

Statuetka z symboliką 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego: Krzysztof BIAKOWSKI firma BK, Andrzej WIŚNIEWSKI firma MARWIS, Maciej PABISIAK oraz Robert RYTCZAK firma MMER;

 -od Zastępcy Szefa Inspektoratu MON d\s Bezpieczeństwa Lotów płk. Roberta GURZĘDY wyróżnienia otrzymali::

Model śmigłowca Mi-2: pani Beata CYRULIŃSKA oraz pan Krzysztof JAROSZEWICZ,

  

Model samolotu F-16: Daniel BŁOŃSKI;

od Inspektora Sił Powietrznych pana generała brygady pilota Jacka PSZCZOŁY:

Grawerton: Marian RAIŃCZUK;

 -od Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych generała dywizji pilota Dariusza MALINOWSKIEGO wyróżnienie otrzymał:

Statuetka: pan Marek ŁYCYNIAK - Browar STAROPOLSKI Zduńska Wola, Maciej KOZŁOWSKI i Dariusz DĘBSKI;

 -od I Zastępcy Dowódcy Rodzaju Sił Zbrojny RP pana generała dywizji pilota Jana Śliwki (wręczał pan Jacek PSZCZOŁA) wyróżnienia otrzymali:

Pamiątkowy grawerton panom: Krzysztofowi JAROSZEWICZOWI, Jerzemu WAWRZYNIAKOWI, Janowi SZAŁAPSKIEMU i Andrzejowi WRONIE;

 -od Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa Grupa Archeo Łask (wręczyli pan Piotr POLIT i pan Jan SZAŁAPSKI) wyróżnienia otrzymali:

Grawerton panu Tomaszowi SPÓLNICKIEMU.

Statuetka Orła - Symbol Polskiego Lotnictwa Wojskowego - otrzymali:

- Gość honorowy Pan Krzysztof JAROSZEWICZ z małżonką Joanną (bukiet kwiatów) - firma RENAULT JASZPOL Łódź,

- Pan Sławomir ZAWADA - Polska Grupa Energetyczna Bełchatów,

- Pan Mariusz WAWRZYNIAK hurtownia elektryczna AMPER Łask.

 Właściciel Browaru STAROPOLSKIEGO ze Zduńskiej Woli Pan Marek ŁYCYNIAK wręczył upominki panom: Dariuszowi MALINOWSKIEMU, Jackowi PSZCZOLE, Sławomirowi GAJDOWSKIEMU, Krzysztofowi NADAJOWI, Robertowi GURZĘDZIE, Zbigniewowi WANDZEL oraz Zdzisławowi DOMASIKOWI.

Po części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek przy stołach oraz zabawę, do której przygrywał nam Zespół Muzyczny SEKTOR A z Turku, zapraszając jednocześnie gości do wspólnej zabawy.

Kolejnym punktem, który realizowanym od pierwszego balu, było wspólne pamiątkowe zdjęcie i tu następna niespodzianka – „zatrudniony” foto-reporter, piszący obecnie te słowa, nie stanął na wysokości zadania a nadmiar wrażeń i „pomroczność jasna” jakiej uległ w trakcie imprezy spowodowały, że będąc siwym, osiwiał jeszcze bardziej widząc efekt swojej pracy na komputerze następnego dnia. Za co w tym miejscu, gorąco chciałby przeprosić wszystkich mniej lub bardzie zawiedzonych uczestników obiecując poprawę w przyszłym roku – jeśli nadal będzie „zatrudniony”.

Jak co roku każdy bal oprócz Honorowego Gościa wyróżnia się także niespodzianką w postaci tortu, który symbolizuje konkretny statek powietrzny odrestaurowany przez Archeologów w danym okresie czasu, który jest podsumowywany. Tym razem „bohaterem” spotkania był skromny śmigłowiec wielozadaniowy PZL Mi-2 pieszczotliwie nazywany przez latających na nim pilotów „Czajnikiem”. Nasz „Czajnik” został odnowiony dzięki Sponsorowi – Prezesowi firmy JASZPOL Panu Krzysztofowi JAROSZEWICZOWI. Po sprawdzeniu jakości paliwa, czystości płaszczyzny wzlotów rozpoczęto procedurę uruchamiania silników i tu – przykra niespodzianka, ale technika jest tylko techniką i potrafi zawieść nawet w najmniej oczekiwanym momencie – silnik uległ awarii, co uwidoczniła smużka dymu unosząca się do góry. Jednak uczestnicy uznali, że pomimo awarii sama imitacja „Czajnika” spełniła swą rolę.