Aktualności

W piątek, 18 czerwca 2021 r., jak zawsze przy okazji oddania po przeprowadzonych pracach remontowo-renowacyjnych samolotu należącego do kolekcji wystawienniczej zgromadzonej na terenie 32.BLT w Łasku, którą opiekuje się „Grupa Archeo” nastąpił „oblot” MiGa-29A(G), kolejnej maszyny wyremontowanej przez członków Stowarzyszenia. Prace przy MiG-u rozpoczęły się jesienią 2019 roku, a o postępach i poszczególnych etapach ich prowadzenia informowaliśmy Państwa przez cały 2020 rok i początek bieżącego roku. Ale nadszedł czas gdy prace renowacyjne dobiegły końca. Ich ostatnim akcentem było dokładne mycie płatowca połączone z zabezpieczeniem powłoki lakierniczej specjalną powłoką na bazie wosku. Prace te odbyły się dwa dni przed oficjalnym „oblotem”, czyli w środę 16 czerwca i zostały przeprowadzone z pomocą firmy NORTON, a ich wynik poddała krytycznej ocenie Pani kpt. pil. Katarzyna Tomiak-Siemieniewicz, która została „matką chrzestną” naszego MiG-a.

 MiG-29 w drodze na uroczystość:

16 czerwca 2021 odbył się ostatni akcent kończący odnowę samolotu MiG-29A(G) - kąpiel w piance, którą zafundowała naszej maszynie firma NORTON.

Zapraszamy na krótką foto relację z tego jakże ciekawego "spektaklu". Wynik na miejscu oceniła nasza przyszła "matka chrzestna" samolotu kpt. pil. Katarzyna TOMIAK-SIEMIENIEWICZ. I nie była to ocena na 5+, co mocno "zaskoczyło" Archeologów.....

Ale kobieta ma zawsze rację i nikt z tym dyskutował nie będzie. Tym bardzie, że za dwa dni, 18 czerwca, odbędzie się publiczna prezentacja odnowionej maszyny.

 

Przez dwa tygodnie kwietnia br., (poniedziałek 19. 04 – dzień przylotu, 30. 04 – odlot), przebywały w 32. BLT w Łasku samoloty McDonnell Douglas F-15E „Strike Eagle” należące do 48. Skrzydła Myśliwskiego stacjonującego na stałe w brytyjskiej bazie RAF Lakenheath w ramach kolejnej rotacji Av-Det. Dziesięć samolotów F-15E, które wylądowały w Łasku pochodziły z 492. i 494. Eskadry Taktycznej. Ich uzupełnieniem były dwie maszyny typu F-16CM z 480. Eskadry Myśliwskiej z bazy w Spangdahlem (52. Skrzydło Myśliwskie). W tym samym czasie, w siostrzanej 31. BLT z Krzesin wylądował amerykański komponent lotniczy składający się z dziesięciu samolotów myśliwskich typu McDonnell Douglas F-15C/D z 493. Eskadry Myśliwskiej z bazy w Lakenheath uzupełniony także dwoma F-16CM z 480. Eskadry Myśliwskiej z bazy w Spangdahlem.

 

Tradycją Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa Grupa Archeo Łask”, ciepło przyjętą przez uczestników, było i w przyszłości nadal będzie podsumowanie kolejnej rocznej działalności Stowarzyszenia uroczystym Balem, podczas którego dziękowaliśmy Sponsorom, Sympatykom oraz członkom Stowarzyszenia bez Ich zaangażowania i pomocy „Grupa Archeo Łask” nie miała by szans na realizację statutowych celów.

Przyjęło się również, że ozdobą takich spotkań były torty uformowane w kształt statku powietrznego, który w danym roku działalności Stowarzyszenia przechodził gruntowna odnowę. Nasze spotkania, których było do tej pory dziesięć odbywały się w ostatni weekend karnawału. Tym razem XI-ta edycja Balu, z oczywistych przyczyn – niezależnych od Organizatorów – pandemia koronawirusa COVID-19 i związane z nią restrykcje sanitarne nie pozwoliły nam na coroczne spotkanie.

Ale żeby troszeczkę osłodzić Państwu te smutne dni, a jednocześnie powetować sobie strat z powodu niemożności corocznego spotkania w gronie Przyjaciół naszego Stowarzyszenia – chcemy przypomnieć Państwu poszczególnych bohaterów kolejnych odsłon naszego Balu w „osobach” samolotów i śmigłowców, przy których Grupa pracowała. To tyle tytułem wstępu.

 A teraz wróćmy do corocznych spotkań…

Inauguracyjny I BalGrupy Archeo Łask” odbył się 2 lutego 2011 roku i był można powiedzieć miłym zaskoczeniem dla jego uczestników. Jak na inauguracyjną imprezę przystało tuż przed północą na salę balową wjechał tort w kształcie samolotu myśliwskiego typu MiG-21, które w różnych wersjach przez wiele lat służyły pod niebem Łasku.

 

MiG-21MF n/b 6715

      

 

I tak już zostało. II Bal odbył się 4 lutego 2012 roku. Samolotem, który posłużył za wzorzec tortu była myśliwsko-bombowa maszyna o zmiennej geometrii skrzydeł typu Su-22M4.

 

Su-22M4 n/b 3407

            

 

 

III Bal (27 stycznia 2013 roku) – w roli głównej ponownie MiG-21. Tym razem w wersji PF, która weszła na wyposażenie lotnictwa wojska polskiego w 1964 roku.

 

MiG-21PF n/b 1801

   

 

Kolejna edycja - czyli  IV Bal odbył się 9 luty 2014 roku. Tym razem w roli głównej wystąpił szkolny samolot konstrukcji inż. Tadeusza Sołtyka - TS-8 "Bies". Zanim nasz "Bies" powrócił do swej świetności, mieszkańcy Moniek, bo z tego miasta pozyskaliśmy samolot, podróżowali nim za "wielką wodę".

 

TS-8 "Bies" n/b 0510

     

 

V Bal odbył się 5 lutego 2015 roku. Bohaterem tego spotkania była ponownie konstrukcja Mikojana i Gurewicza, ale tym razem był to samolot myśliwski o zmiennej  geometrii skrzydeł, który latał w 28. PLM w Słupsku - MiG-23MF.

 

MiG-23MF n/b 021

  

 

VI Bal rozpoczął się 2 lutego 2016 roku. W roli głównej tym razem śmigłowiec bojowy -  "zabójca czołgów" Mi-24D. Ten typ śmigłowca wszedł na uzbrojenie lotnictwa wojska polskiego w 1978 roku i jest używany do dnia dzisiejszego.

 

Mi-24D n/b 016

      

 

VII Bal (4 luty 2017 rok) – w roli głównej ponownie samolot szkolny. Tym razem była to konstrukcja PZL Warszawa-Okęcie. Pracami nad nowym samolotem, nazwanym PZL-130 "Orlik", kierowali A. Frydrychewicz i T. Wolf.

 

PZL-130 "Orlik" n/b 012

     

 

VIII Bal, który odbył się 10 lutego 2018 roku miał tym razem aż dwóch bohaterów, a w sumie można powiedzieć, że trzech. Pierwszym był samolot szkolno-treningowy konstrukcji inż. Tadeusza Sołtyka - TS-11 "Iskra", drugim samolot myśliwski MiG-21MF. Dodatkowo Stowarzyszenie ufundowało trzeci tort, który symbolizował pas startowy 32. BLT, na którym operowały w/w samoloty.

 

TS-11 "Iskra" n/b 1229

MiG-21MF n/b 6715

MiG-21MF n/b 6715, TS-11 "Iskra" n/b 1229 oraz Tort - Pas startowy 32. BLT

      

 

IX Bal (9 luty 2019 roku) – w roli głównej wystąpił drugi śmigłowiec będący w kolekcji Grupy Archeo. Tym razem był to malutki PZL Mi-2 produkowany na licencji w zakładach w Świdniku w latach 1965-1985 w ilości ponad 5500 egzemplarzy.

 

Mi-2T-Sz n/b 4604

    

 

Ostatnia jak na razie edycja  czyli X Bal odbył się 8 lutego 2020 roku. Tym razem w roli bohatera wystąpił samolot bojowy Lim-2, który był produkowany na licencji MiGa-15 w zakładach lotniczych PZL Mielec. Ale zanim Limek uruchomił swój silnik, jako pierwszy został zaprezentowany publiczności tort z okazji 10cio lecia Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask”.

Lim-2 n/b 708

Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask” rozpoczęło działalność początkowo jako nieformalna grupa pasjonatów lotnictwa w 2008 roku z inicjatywy ówczesnego dowódcy 32. Bazy Lotniczej Pana pułkownika pilota Władysława Leśniowskiego. Działalność jako stowarzyszenie zwykłe „Grupa Archeo Łask” rozpoczęła w sierpniu 2011 roku a od czerwca 2015 roku jest stowarzyszeniem wpisanym do Krajowego Rejestru Sadowego.

     

 

Mamy nadzieję, że jednak w niedalekiej przyszłości pandemia się skończy lub my uodpornimy się na wirusa i będziemy mogli spotkać się z Państwem na kolejnej edycji dorocznego Balu "Grupy Archeo Łask", czego Państwu i sobie gorąco życzymy.

 

Zdjęcie "Grupa Archeo Łask"