Aktualności

Chyba ostatnia prezentacja naszego MiGa-29 w tym roku (od najbliższego poniedziałku "Główny Archeolog" udaje się na zasłużony wypoczynek) . Maszyna wzbogacona o wyremontowane i opisane belki pod uzbrojenie podwieszane. Ostatecznego kształtu nabrały również wnęki podwozia głównego, które zostały uzupełnione przez brakujące osłony. Zdjęcia wykonał nieoceniony Leszek JÓŹWIK

2020 rok – rok, który zostanie w pamięci ludzkiej, jako czas pandemii, na skalę do tej pory niespotykaną w najświeższej historii ludzkości. Czas, który w różnej mierze dotknął nas wszystkich, chociażby ograniczeniami w kontaktach z innymi ludźmi. Również i nas zrzeszonych w Stowarzyszeniu Entuzjastów lotnictwa „Grupa Archeo Łask”. COVID-19 pokrzyżował nam plany wiosną, gdy ze względu na ograniczenia nie mogliśmy rozpocząć nowego sezonu corocznym myciem samolotów będących pod naszą opieką. Jednak już wtedy umówiliśmy się na „po wakacjach”, kiedy to większość z nas była już po urlopach, by jeśli będzie taka możliwość spotkać się przy ognisku. Udało się. W przedostatni weekend września zorganizowaliśmy spotkanie w Zajeździe „Przy Patykach”  w Łobudzicach, po to by podziękować naszym wspierającym, bez których m.in. odnowienie MiGa-29 (relacje z prowadzonych prac umieszczamy „na żywo” na stronie) nie byłoby możliwe. Podziękować tym, który przy tej odbudowie czynnie pomagali oraz sympatykom naszego Stowarzyszenia.

Poniżej zamieszczamy listę osób uhonorowanych upominkami:

- pamiątkowy grawerton od Zarządu SEL „Grupa Archeo Łask” otrzymali panowie: Kazimierz JAROSZ, Andrzej KILAŃCZYK, Krzysztof BIEŃ;

- pamiątkowy grawerton od Inspektora Sił Powietrznych otrzymał pan Janusz KOWALCZYK;

- pamiątkowy grawerton od Zastępcy Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych otrzymali panowie: Robert STEFAŃSKI oraz Mariusz ROSIŃSKI;

- pamiątkowy grawerton od firmy NORTON – Prezes SEL „Grupa Archeo Łask” – Piotr POLIT;

- książki od małżeństwa Małgorzaty i Andrzeja Kilańczyk otrzymali: Monika i Marek ŁYCYNIAK, Marek KOWALSKI, Magdalena i Jerzy PIELACIŃSCY oraz gospodarz Zajazdu „Przy Patykach” Stanisław SIEWIERA.

 

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania mogli udać się na przejażdżkę bryczką po przyległym terenie, a nad spokojną jazdą czuwał, powożąc osobiście, pan Andrzej KILAŃCZYK, któremu bardzo gorąco dziękujemy.

 

Na koniec relacji nadmienię, że trójka członków Stowarzyszenia opuściła na krótko imprezę by towarzyszyć I Zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który osobiście odwiedził naszego kolegę Mikołaja NEUMANNA, by imiennym grawertonem podziękować Mu za wkład, jaki wnosi w życie „Archeologów” będąc GŁÓWNYM, niezastąpionym Administratorem strony naszego Stowarzyszenia. Mikołaju bardzo Ci dziękujemy, jednocześnie życząc zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia.

 Tradycją spotkań "Archeologów" było i jest zdjęcie grupowe uczestników, które prezentujemy na zakończenie relacji:

 

 

Foto: A.A., A.W.

 

 

Byliśmy dzisiaj na sesji zdjęciowej w "Archeo" by udokumentować postęp prac przy MiG-u. Czas biegnie nieubłaganie i efekt siedmiomiesięcznej pracy przy największym samolocie w kolekcji jest przytłaczający. Na chwilę obecną można by uznać, że jeszcze miesiąc i będziemy się mogli pochwalić efektem końcowym. Ale zacznijmy od początku:

Na pierwszy etap zaprezentujemy wnęki i stopień ich ukompletowania:

Tym razem goleń przednia:

Goleń prawa jeszcze bez koła:

Goleń lewa:

Same koła:

I na koniec kompletne golenie z kołami:

 

Foto: A. Amerski, A. Wrona

W nowej galerii prezentujemy kolejny etap odnawiania goleni podwozia głównego oraz koła po "remoncie" jak nowe. Zapraszamy.

 

 

Foto: Leszek Jóźwik

Na naszym MiGasku rozpoczął się kolejny etap - remont podwozia. Jednak zanim ściągnięto mu koła, Piotr pouzupełniał jeszcze trochę wnęki blachami. 

 

 

Zdjęcia: Leszek Jóźwik