Aktualności

Tradycją Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa Grupa Archeo Łask”, ciepło przyjętą przez uczestników, było i w przyszłości nadal będzie podsumowanie kolejnej rocznej działalności Stowarzyszenia uroczystym Balem, podczas którego dziękowaliśmy Sponsorom, Sympatykom oraz członkom Stowarzyszenia bez Ich zaangażowania i pomocy „Grupa Archeo Łask” nie miała by szans na realizację statutowych celów.

Przyjęło się również, że ozdobą takich spotkań były torty uformowane w kształt statku powietrznego, który w danym roku działalności Stowarzyszenia przechodził gruntowna odnowę. Nasze spotkania, których było do tej pory dziesięć odbywały się w ostatni weekend karnawału. Tym razem XI-ta edycja Balu, z oczywistych przyczyn – niezależnych od Organizatorów – pandemia koronawirusa COVID-19 i związane z nią restrykcje sanitarne nie pozwoliły nam na coroczne spotkanie.

Ale żeby troszeczkę osłodzić Państwu te smutne dni, a jednocześnie powetować sobie strat z powodu niemożności corocznego spotkania w gronie Przyjaciół naszego Stowarzyszenia – chcemy przypomnieć Państwu poszczególnych bohaterów kolejnych odsłon naszego Balu w „osobach” samolotów i śmigłowców, przy których Grupa pracowała. To tyle tytułem wstępu.

 A teraz wróćmy do corocznych spotkań…

Inauguracyjny I BalGrupy Archeo Łask” odbył się 2 lutego 2011 roku i był można powiedzieć miłym zaskoczeniem dla jego uczestników. Jak na inauguracyjną imprezę przystało tuż przed północą na salę balową wjechał tort w kształcie samolotu myśliwskiego typu MiG-21, które w różnych wersjach przez wiele lat służyły pod niebem Łasku.

 

MiG-21MF n/b 6715

      

 

I tak już zostało. II Bal odbył się 4 lutego 2012 roku. Samolotem, który posłużył za wzorzec tortu była myśliwsko-bombowa maszyna o zmiennej geometrii skrzydeł typu Su-22M4.

 

Su-22M4 n/b 3407

            

 

 

III Bal (27 stycznia 2013 roku) – w roli głównej ponownie MiG-21. Tym razem w wersji PF, która weszła na wyposażenie lotnictwa wojska polskiego w 1964 roku.

 

MiG-21PF n/b 1801

   

 

Kolejna edycja - czyli  IV Bal odbył się 9 luty 2014 roku. Tym razem w roli głównej wystąpił szkolny samolot konstrukcji inż. Tadeusza Sołtyka - TS-8 "Bies". Zanim nasz "Bies" powrócił do swej świetności, mieszkańcy Moniek, bo z tego miasta pozyskaliśmy samolot, podróżowali nim za "wielką wodę".

 

TS-8 "Bies" n/b 0510

     

 

V Bal odbył się 5 lutego 2015 roku. Bohaterem tego spotkania była ponownie konstrukcja Mikojana i Gurewicza, ale tym razem był to samolot myśliwski o zmiennej  geometrii skrzydeł, który latał w 28. PLM w Słupsku - MiG-23MF.

 

MiG-23MF n/b 021

  

 

VI Bal rozpoczął się 2 lutego 2016 roku. W roli głównej tym razem śmigłowiec bojowy -  "zabójca czołgów" Mi-24D. Ten typ śmigłowca wszedł na uzbrojenie lotnictwa wojska polskiego w 1978 roku i jest używany do dnia dzisiejszego.

 

Mi-24D n/b 016

      

 

VII Bal (4 luty 2017 rok) – w roli głównej ponownie samolot szkolny. Tym razem była to konstrukcja PZL Warszawa-Okęcie. Pracami nad nowym samolotem, nazwanym PZL-130 "Orlik", kierowali A. Frydrychewicz i T. Wolf.

 

PZL-130 "Orlik" n/b 012

     

 

VIII Bal, który odbył się 10 lutego 2018 roku miał tym razem aż dwóch bohaterów, a w sumie można powiedzieć, że trzech. Pierwszym był samolot szkolno-treningowy konstrukcji inż. Tadeusza Sołtyka - TS-11 "Iskra", drugim samolot myśliwski MiG-21MF. Dodatkowo Stowarzyszenie ufundowało trzeci tort, który symbolizował pas startowy 32. BLT, na którym operowały w/w samoloty.

 

TS-11 "Iskra" n/b 1229

MiG-21MF n/b 6715

MiG-21MF n/b 6715, TS-11 "Iskra" n/b 1229 oraz Tort - Pas startowy 32. BLT

      

 

IX Bal (9 luty 2019 roku) – w roli głównej wystąpił drugi śmigłowiec będący w kolekcji Grupy Archeo. Tym razem był to malutki PZL Mi-2 produkowany na licencji w zakładach w Świdniku w latach 1965-1985 w ilości ponad 5500 egzemplarzy.

 

Mi-2T-Sz n/b 4604

    

 

Ostatnia jak na razie edycja  czyli X Bal odbył się 8 lutego 2020 roku. Tym razem w roli bohatera wystąpił samolot bojowy Lim-2, który był produkowany na licencji MiGa-15 w zakładach lotniczych PZL Mielec. Ale zanim Limek uruchomił swój silnik, jako pierwszy został zaprezentowany publiczności tort z okazji 10cio lecia Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask”.

Lim-2 n/b 708

Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask” rozpoczęło działalność początkowo jako nieformalna grupa pasjonatów lotnictwa w 2008 roku z inicjatywy ówczesnego dowódcy 32. Bazy Lotniczej Pana pułkownika pilota Władysława Leśniowskiego. Działalność jako stowarzyszenie zwykłe „Grupa Archeo Łask” rozpoczęła w sierpniu 2011 roku a od czerwca 2015 roku jest stowarzyszeniem wpisanym do Krajowego Rejestru Sadowego.

     

 

Mamy nadzieję, że jednak w niedalekiej przyszłości pandemia się skończy lub my uodpornimy się na wirusa i będziemy mogli spotkać się z Państwem na kolejnej edycji dorocznego Balu "Grupy Archeo Łask", czego Państwu i sobie gorąco życzymy.

 

Zdjęcie "Grupa Archeo Łask"

 

 

 

 

27 stycznia 2021 roku na terenie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku odbyło się spotkanie Inspektora Sił Powietrznych generała dywizji pilota Jacka Pszczoły z generałem dywizji (Major General) pilotem Randalem Reed – dowódcą 3. Armii Lotniczej Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce. Dowódcy Sił Powietrznych RP towarzyszyli: dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak oraz dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego płk pil. Tomasz Jatczak. Generał bryg. pil. Ireneusz Nowak zapoznał amerykańskiego dowódcę z zadaniami i strukturą 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Natomiast zadania i strukturę 32. BLT omówił dowódca bazy płk pilot Tomasz Jatczak. W trakcie wizyty generał dyw. Randall Reed zwiedził najważniejsze obiekty bazy oraz został zapoznany z samolotami i śmigłowcami, które wcześniej były na wyposażeniu SP RP, a które znajdują się w kolekcji „Grupy Archeo Łask”.

Generał dywizji Randall Reed legitymuje się nalotem w liczbie ponad 3,5 tysiąca godzin spędzonych w powietrzu za sterami następujących samolotów: C-141B, KC-135R/T, B-1B, RC-135V/W, E-8C, C-130, C-5A i C-5M. Na generała brygady (Brygadier General) został awansowany w sierpniu 2015 roku. Awans na stopień generała dywizji uzyskał w październiku 2018 roku. Od czerwca 2020 roku Major General Randall Reed dowodzi Third Air Force (Air Force Europe  - 3.AF) AF USAFE-AFAFRICA z siedzibą w Ramstein AB w Niemczech.

Na zakończenie wizyty generał Reed zwiedził salę tradycji 32. BLT oraz dokonał wpisu do księgi pamiątkowej bazy.


 

Zdjęcia: rzecznik 32.BLT kpt. Michał Kolad

Chyba ostatnia prezentacja naszego MiGa-29 w tym roku (od najbliższego poniedziałku "Główny Archeolog" udaje się na zasłużony wypoczynek) . Maszyna wzbogacona o wyremontowane i opisane belki pod uzbrojenie podwieszane. Ostatecznego kształtu nabrały również wnęki podwozia głównego, które zostały uzupełnione przez brakujące osłony. Zdjęcia wykonał nieoceniony Leszek JÓŹWIK

2020 rok – rok, który zostanie w pamięci ludzkiej, jako czas pandemii, na skalę do tej pory niespotykaną w najświeższej historii ludzkości. Czas, który w różnej mierze dotknął nas wszystkich, chociażby ograniczeniami w kontaktach z innymi ludźmi. Również i nas zrzeszonych w Stowarzyszeniu Entuzjastów lotnictwa „Grupa Archeo Łask”. COVID-19 pokrzyżował nam plany wiosną, gdy ze względu na ograniczenia nie mogliśmy rozpocząć nowego sezonu corocznym myciem samolotów będących pod naszą opieką. Jednak już wtedy umówiliśmy się na „po wakacjach”, kiedy to większość z nas była już po urlopach, by jeśli będzie taka możliwość spotkać się przy ognisku. Udało się. W przedostatni weekend września zorganizowaliśmy spotkanie w Zajeździe „Przy Patykach”  w Łobudzicach, po to by podziękować naszym wspierającym, bez których m.in. odnowienie MiGa-29 (relacje z prowadzonych prac umieszczamy „na żywo” na stronie) nie byłoby możliwe. Podziękować tym, który przy tej odbudowie czynnie pomagali oraz sympatykom naszego Stowarzyszenia.

Poniżej zamieszczamy listę osób uhonorowanych upominkami:

- pamiątkowy grawerton od Zarządu SEL „Grupa Archeo Łask” otrzymali panowie: Kazimierz JAROSZ, Andrzej KILAŃCZYK, Krzysztof BIEŃ;

- pamiątkowy grawerton od Inspektora Sił Powietrznych otrzymał pan Janusz KOWALCZYK;

- pamiątkowy grawerton od Zastępcy Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych otrzymali panowie: Robert STEFAŃSKI oraz Mariusz ROSIŃSKI;

- pamiątkowy grawerton od firmy NORTON – Prezes SEL „Grupa Archeo Łask” – Piotr POLIT;

- książki od małżeństwa Małgorzaty i Andrzeja Kilańczyk otrzymali: Monika i Marek ŁYCYNIAK, Marek KOWALSKI, Magdalena i Jerzy PIELACIŃSCY oraz gospodarz Zajazdu „Przy Patykach” Stanisław SIEWIERA.

 

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania mogli udać się na przejażdżkę bryczką po przyległym terenie, a nad spokojną jazdą czuwał, powożąc osobiście, pan Andrzej KILAŃCZYK, któremu bardzo gorąco dziękujemy.

 

Na koniec relacji nadmienię, że trójka członków Stowarzyszenia opuściła na krótko imprezę by towarzyszyć I Zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który osobiście odwiedził naszego kolegę Mikołaja NEUMANNA, by imiennym grawertonem podziękować Mu za wkład, jaki wnosi w życie „Archeologów” będąc GŁÓWNYM, niezastąpionym Administratorem strony naszego Stowarzyszenia. Mikołaju bardzo Ci dziękujemy, jednocześnie życząc zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia.

 Tradycją spotkań "Archeologów" było i jest zdjęcie grupowe uczestników, które prezentujemy na zakończenie relacji:

 

 

Foto: A.A., A.W.

 

 

Byliśmy dzisiaj na sesji zdjęciowej w "Archeo" by udokumentować postęp prac przy MiG-u. Czas biegnie nieubłaganie i efekt siedmiomiesięcznej pracy przy największym samolocie w kolekcji jest przytłaczający. Na chwilę obecną można by uznać, że jeszcze miesiąc i będziemy się mogli pochwalić efektem końcowym. Ale zacznijmy od początku:

Na pierwszy etap zaprezentujemy wnęki i stopień ich ukompletowania:

Tym razem goleń przednia:

Goleń prawa jeszcze bez koła:

Goleń lewa:

Same koła:

I na koniec kompletne golenie z kołami:

 

Foto: A. Amerski, A. Wrona